AKTUALNOŚCI

«Powrót

Złóż wstępnie wypełnionego PIT-a za 2016 r.

Złóż wstępnie wypełnionego PIT-a za 2016 r.

  • Od 18 marca do 2 maja przez Portal Podatkowy można składać wstępnie wypełnione PIT-37 i PIT-38.
     
  • Z tzw. PFR (pre-filed tax return) mogą korzystać podatnicy rozliczający się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Garfika dot. PFR
To już trzeci rok, kiedy urzędy skarbowe za pomocą PFR znacznie ułatwiają życie podatnikom. Dzięki tej usłudze nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy, czy informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Te informacje wprowadzi za nas administracja podatkowa.

Oprócz PIT-37 można złożyć również wstępnie wypełnionego PIT-a 38, który dotyczy rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych.

Dla kogo PFR i co w nim wpisać

PFR jest dostępny na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i podatnicy składający zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić zeznanie o ulgi i odliczenia (jeśli z nich korzystamy) oraz przekazać 1% na organizację pożytku publicznego (OPP). I gotowe, PIT-a można wysłać. PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy.

Pamiętaj o UPO

Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR, tak samo jak w przypadku świetnie znanych podatnikom e-Deklaracji, jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), czyli dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego.
Oczywiście PRF to dodatkowa pomoc i propozycja, z której warto skorzystać – do czego wszystkich gorąco zachęcamy! Cały czas dostępne są również dotychczasowe metody rozliczenia – drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje lub papierowo.

***

Przypominamy również o najnowszej propozycji Ministerstwa Finansów, czyli wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ. Urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe, gdzie uwzględni informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu czy dotyczące przekazania 1% podatku na rzecz wybranej OPP.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Portal Podatkowy (link otwiera okno w innym serwisie).